Izbové rastliny
Izbové rastliny
Izbové rastliny dotvárajú interiér miestnosti, ovplyvňujú kvalitu ovzdušia a sú často i potešením pestovateľov. Aby spĺňali všetky tieto požiadavky, musíte zohľadniť estetické hľadisko (farba nábytku, stien, obkladačiek..) Pri výbere jednotlivých druhov musíte zohľadniť i výšku rastlín a ich špeciálne nároky na - svetlo, voda, teplo, substrát a živiny, z ktorých najdôležitejšie sú svetlo a teplota a nezanedbateľná je i vlhkosť vzduchu, ktorá je pre niektoré druhy životne dôležitá.
Výber rastliny
Pri kúpe si všímajte, ako ich v záhradníctve skladujú. Ak sú na chladnom mieste a v prievane, nekupujte ich. Na jej listoch nesmú byť uschnuté miesta a mala by mať dobrý tvar. Kvitnúce rastliny by mali mať veľa pukov a zopár rozkvitnutých. Nesmú však mať odkvitnuté kvety. Keď vyklopíte rastlinu z črepníka, všimnite si, či je koreňový systém vyvinutý, nie však tak, že korene vyrastajú cez drenážne otvory. Substrát by mal byť mierne suchý (nie suchý ani nadmerne prevlhčený).
Miesto
Severná strana je najlepšia poloha pre tieňomilné rastliny. Ak však je iba zatienená vysokými stromami či domami, je dobré doplniť nedostatok denného svetla umelým.
Južná strana
Je to stanovište, ktoré je najdlhšie zaplavené denným svetlom a pre rastliny nie je výhodné. Ak sa sklá prehrejú, rastliny dokonca i sukulenty trpia, čo sa najčastejšie prejavuje spálenými listami. V zime im škodia veľké teplotné rozdiely počas dňa a noci. Preto je potrebné rastliny zatieňovať.
Západná strana
Má podobné nevýhody ako južná strana. Severozápadná strana je vhodná pre rastliny obľubujúce rastliny náročné na svetlo a teplo.
Východná strana
Cez okno dopadá mierne ranné slnko, ktoré priaznivo pôsobí na rast. je to vhodná poloha pre rastliny, ktoré vyžadujú polotieň.
Svetelná energia je dôležitá na výrobu organických látok (fotosyntéza). Samozrejme, že nie všetky druhy sa cítia dobre na svetlom stanovišti. Podľa nároku na intenzitu svetla sa izbové rastliny delia na:
* svetlomilné
*tieňomilné
* rastliny obľubujúce polotieň.
Dôležitá je i dĺžka osvetlenia. Rastliny majú dve fázy - vegetatívnu (rast) a generatívnu (kvitnutie). Niektoré druhy kvitnú v období krátkych dní (jeseň a jar), iné v období dlhého dňa (leto) a sú i také, ktoré kvitnú o celý rok (Hydrangea, Aphelandra). Ak umiestnite svetlomilnú rastlinu ďalej od okna, dostáva iba polovicu svetla, ktoré potrebuje. Kvitnúce rastliny
Nesprávne miesto
Optimálny rast garantuje správne miesto. Veľa slnka tiež neprospieva každej rastline. Brečtany napríklad majú rady polotieň, kaktusy znesú aj priame slnečné lúče.
1. - Priestorný kút pre väčšie rastliny
2. - Tienisté miesto - vhodné pre brečtan alebo aspidistru, filodendron, Tolmieu a Scheffleru.
3. - Sezónne rastliny - nenáročné na údržbu
4.- Polotmavý kút - Aglaonema, Begonia, dracéna (Dracaena), figovník (Ficus), Fittonia, philodendron.
5. Polotieň - polozasklené okno je vhodné pre rastliny s ozdobnými listami - dracéna, figovník (Ficus)
6. - Suché stanovište - nad radiátorom - kaktusy, bromélie, sukulenty
7. Begónie sú vhodnou ozdobou pri sedacej súprave
8. Na stôl sú vhodné nízko rastúce kvety
Teplo a vlhkosť
Teplo je dôležitý faktor pre izbové rastliny. Ak je izbová teplota príliš nízka, rast rastlín sa spomalí. Ak sú rastliny príliš vysoké a tenké, je to príznak nedostatku svetla. Vo všeobecnosti platí, že rastliny dobre znášajú vyššie teploty a zvýšenú vlhkosť vzduchu. Ideálny stav je konštantná teplota, pričom je treba zamedziť prievanu a suchému vzduchu z výhrevných telies.
Čím je miestnosť teplejšia a čím sa menej vetrá, tým viac klesá vlhkosť vzduchu. Rastliny odparia väčšie množstvo vody a spotrebujú viac energie. Ak rastlina nemá dostatočný prísun vody, uzatvára prieduchy a pri súčasnom nedostatku svetla sa zastavuje rast. Prísun vody a živín v zime má byť teda zredukovaný a nepatrne sa musí znížiť teplota v miestnosti. Ak to nemožno zabezpečiť, treba zvýšiť vlhkosť vzduchu.
Ako?
* Rosenie rastlín niekoľkokrát denne mäkkou vodou (dažďovou, prevarenou, alebo pridaním hnojiva na zmäkčenie vody).
* Do misky s vodou vložiť štrk alebo položiť na ňu rošt.
* Umiestniť rastliny do vaničky tak, aby rastliny stáli vo vlhkom piesku alebo štrku, perite alebo iných substrátoch.
* Použiť elektrické zariadenie ( fontánky, pramieny.).
Za rastliny sa spravidla považujú eukaryotické organizmy. Majú primárne autotrofný spôsob života, teda živiny získavajú premenou anorganických látok na organické.